اسطوره زمان Jean Michel Jarre

اسطوره زمان Jean Michel Jarre

ژان میشل ژار در 24 آگوست 1948 در لیون فرانسه به دنیا آمد. او در محیطی موسیقی پرور رشد نمود چرا که والدین وی پسرشان را از سالهای کودکی به آموزش موسیقی تشویق نمودند. در طی سالهای نوجوانی ژان به نوازندگی و مطالعه درباره سبک های مختلف موسیقی مشغول بود، اما نقطه عطف فعالیتهای او زمانی شکل گرفت که در سال 68 موسیقی الکترونیک را کشف کرد.

ژار خیلی زود به یک متخصص در زمینه موسیقی الکترو-آکوستیک تبدیل شدو به سرعت خود را به یک حرفه ای در ترکیب نواها و آهنگسازی در این سبک نوین تبدیل نمود. در سالهای نخستین دهه 71 نخستین آلبوم خود با نام La Cage را روانه بازار کرد که شامل نخستین ترکیب های الکترو-آکوستیک بود. نابغه‌ فرانسوی‌ موسیقی‌ الکترونیک‌ که‌ تقریباً به‌ تنهایی‌، بار موسیقی‌ فرانسه‌ را در این‌ عرصه‌ به‌ دوش‌ کشید، تعدادی‌ از موفق‌ترین‌ و مبتکرانه‌ترین‌ قطعات‌ موسیقی‌ الکترونیک‌ را به‌ جهان‌ عرضه‌ کرده‌ است‌.

او یکی‌ از موفق‌ترین‌ هنرمندان‌ فرانسوی‌ در تمام‌ ادوار است‌ و کنسرتهای‌ مختلف‌ او در سراسر جهان‌ از موفقیتهای‌ حیرت‌آوری‌ برخوردار بوده‌اند، به‌طوری‌ که‌ در سپتامبر سال‌ ۱۹۹۷ در مسکو، جمعیتی‌ معادل‌ ۳ میلیون‌ نفر، برای‌ شنیدن‌ کنسرت‌ او آمدند که‌ رقمی‌ تکرارنشدنی‌ و حیرت‌آور است‌! او با نبوغ‌ بی‌نظیرش‌، در سالهای‌ ۱۹۷۰، موسیقی‌ فرانسه‌ را در رأس‌ جدول‌ موسیقی‌ جهان‌ قرار داد و همان‌ گونه‌ که‌ خود پیش‌بینی‌ کرده‌ بود، به‌ سوپراستار بین‌المللی‌ تبدیل‌ شد. پدر او موریس‌ ژار۲ از بزرگان‌ موسیقی‌ فیلم‌ و سازنده‌ آثار بی‌نظیری‌ چون‌ موسیقی‌ فیلمهای‌ لورنس‌ عربستان‌، دکتر ژیواگو، محمدرسول‌الله‌ (ص‌) و… به‌ همراهی‌ همسر هنرمندش‌، فرانسیت‌ پژو۳، پسرش‌ را تشویق‌ کرد که‌ از دوره‌ کودکی‌ به‌ آموزش‌ موسیقی‌ بپردازد. ژان‌ در چنین‌ محیطی‌ با ظرایف‌ موسیقی‌ آشنا شد و از سن‌ ۵ سالگی‌ به‌ نواختن‌ پیانو پرداخت‌ و چنان‌ استعداد شگرفی‌ از خود نشان‌ داد که‌ در سنین‌ جوانی‌ در کنسرواتور بسیار معتبر پاریس‌ پذیرفته‌ شد. او در این‌ کنسرواتور، به‌ موسیقی‌ کلاسیک‌ تسلط‌ کافی‌ پیدا کرد و سپس‌ در پی‌ کشف‌ زمینه‌های‌ جدید در موسیقی‌، به‌ همکاری‌ با گروههای‌ راک‌ و جاز فرانسه‌ پرداخت‌.

او در سال‌ ۱۹۵۳، از خانواده‌اش‌ جدا شد و به‌ امریکا رفت‌ تا مسیری‌ کاملاً متفاوت‌ با شیوه‌ پدر را در موسیقی‌ دنبال‌ کند. این‌ جست‌وجوها سرانجام‌ نتیجه‌ دادند و ژان‌ میشل‌ در سال‌ ۱۹۶۸ موسیقی‌ الکترونیک‌ را کشف‌ کرد. او که‌ از این‌ کشف‌، فوق‌العاده‌ هیجان‌زده‌ شده‌ بود، در این‌ سال‌ به‌ مرکزی‌ تحقیقاتی‌ به‌ نام‌"Musicale Groupement de Recherche" یا "GRM" رفت‌. این‌ مرکز در زمینه‌ موسیقی‌ معاصر و موسیقی‌ تجربی‌ فعالیت‌ می‌کرد. ژان‌‌ـ میشل‌ ژار به‌زودی‌ در زمینه‌ موسیقی‌ الکترو‌ـ آکوستیک‌ متخصص‌ شد و ثابت‌ کرد که‌ در این‌ زمینه‌، موسیقیدان‌ و آهنگساز بی‌نظیری‌ است‌. پس‌ از کسب‌ تجربه‌های‌ با‌ارزش‌ در "GRM". ژان‌‌ـ میشل‌ همه‌ وقت‌ و انرژی‌ خود را صرف ‌نوآوری‌ در زمینه‌ موسیقی‌ الکترونیک‌ کرد و در سال‌ ۱۹۷۱ آلبوم‌ "La Cage" را منتشر ساخت‌ که‌ شامل‌ آثاری‌ در زمینه‌ موسیقی‌ الکترو‌ـ ‌آکوستیک‌ بود. سال‌ بعد، خانه‌ اپرای‌ پاریس‌ از او دعوت‌ کرد که‌ از این‌ نوع‌ موسیقی‌ برای‌ همراهی‌ با حرکات‌ موزون‌ استفاده‌ کند که‌ در نوع‌ خود بسیار بدیع‌ بود.

او در عین‌ حال‌ که‌ در خلوت‌ خود، به‌ کسب‌ تجربه‌ در زمینه‌ آهنگسازی‌ با سازهای‌ الکترونیک‌ ادامه‌ می‌داد، در موسیقی‌ فرانسه‌، به‌ عنوان‌ سازنده‌ موسیقی‌ فیلم‌ و همچنین‌ سازنده‌ آهنگ‌ برای‌ خوانندگان‌ معروف‌ و شناخته‌‌شده‌، شهرت‌ و ثروت‌ فراوانی‌ را به‌ دست‌ آورد.
در سال‌ ۱۹۷۲، دومین‌ آلبوم‌ خود را به‌ نام‌ "Deserted Palace"، در ۱۹۷۳ آلبومهای‌ "Lesmots bleus" و "Que Vas-tu Faire" را منتشر ساخت‌.

اکسیژن‌ "Oxygene" در اوت‌ سال‌ ۱۹۷۶ منتشر شد و در موسیقی‌ جهان‌ تحول‌ عظیمی‌ را به‌ وجود آورد. این‌ آلبوم‌، مقام‌ پرفروش‌ترین‌ آلبوم‌ صادراتی‌ فرانسه‌ در کل‌ تاریخ‌ موسیقی‌ آن‌ کشور را به‌ دست‌ آورد و ژان‌ ـ میشل‌ ژار، یک‌شبه‌ تبدیل‌ به‌ یک‌ فوق‌ ستاره‌ بین‌المللی‌ شد! دو سال‌ بعد، او با الهام‌ از دنیای‌ زیر دریاها، آلبوم‌ درخشان‌ "Equinoxe" را عرضه‌ کرد. در ۱۴ جولای‌ ۱۹۷۹، ژان‌‌ـ میشل‌ در پاریس‌ کنسرتی‌ را برگزار کرد که‌ بیش‌ از یک‌ میلیون‌ تن‌ را به‌ خود جلب‌ کرد و نام‌ او را در کتاب‌ برترین‌ها، "

Guinnes"، به‌ عنوان‌ پربیننده‌ترین‌ م‍ُجری‌ برنامه‌های‌ زندهٔ‌ موسیقی‌ دنیا به‌ ثبت‌ رساند و تکلیف‌ او را برای‌ ۲۰ سال‌ آینده‌ روشن‌ کرد. در همین‌ سال‌ انجمن‌ فرانسوی‌ ترانه‌سرایان‌ و آهنگسازان‌ فرانسه‌، مدال‌ طلای‌ هنر را به‌ او تقدیم‌ و از او به‌ خاطر جهانی‌ کردن‌ موسیقی‌ فرانسه‌ تجلیل‌ کرد.

در اکتبر سال‌ ۱۹۸۱، ژان‌‌ـ میشل‌ ژار به‌ عنوان‌ نخستین‌ آهنگساز غربی‌ اجازه‌ پیدا کرد در چین‌ کنسرت‌ بدهد. او دو سال‌ تمام‌ با مقامات‌ چینی‌ مذاکره‌ کرد تا سرانجام‌ چنین‌ مجو‌ّزی‌ را گرفت‌. استقبال‌ چینیها از کنسرت‌ ژار، نه‌ تنها مقامات‌ چینی‌، که‌ مردم‌ دنیا را حیرت‌زده‌ کرد. ژار آثاری‌ را که‌ در پکن‌ اجرا کرده‌ بود، در آلبومی‌ به‌ نام‌ "Les Concerts en chine" در سال‌ ۱۹۸۲ منتشر ساخت‌. او که‌ اینک‌ از ثروت‌ هنگفتی‌ برخوردار بود، بخش‌ اعظم‌ آن‌ را به‌ حمایت‌ و آموزش‌ جوانان‌ و نوجوانان‌ موسیقیدان‌ فرانسوی‌ اختصاص‌ داد. چهارمین‌ آلبوم‌ او به‌ نام‌ "Zoolook"، از استقبال‌ جهانی‌ شگفت‌آوری‌ برخوردار شد و جوایز بی‌شماری‌، از جمله‌ "Victoire de la Musique" را نصیب‌ او کرد. این‌ آلبوم‌ با آثار قبلی‌ او بی‌نهایت‌ تفاوت‌ داشت‌ و شامل‌ نواها و صداهایی‌ بود که‌ او در مسافرتهای‌ بین‌المللی‌، کشف‌ و سپس‌ به‌ صورت‌ آوای‌ انسانی‌ "Vocal" اجرا و ضبط‌ کرد.

در سال‌ ۱۹۸۶، ژان‌ـ میشل‌ ژار به‌ مناسبت‌ صد و پنجاهمین‌ سالگرد ایجاد ایالت‌ تکزاس‌ و بیست‌ و پنجمین‌ سالگرد تأسیس‌ سازمان‌ فضایی‌ امریکا (ناسا)، در مراسم‌ باشکوهی‌ در هوستون‌ و با حضور بیش‌ از یک‌ و نیم‌ میلیون‌ تماشاچی‌، به‌ اجرای‌ برنامه‌ پرداخت‌.

در سال‌ ۱۹۹۰، با تغییری‌ کلی‌ در شیوه‌ موسیقایی‌ خود، به‌ جزایر کارائیب‌ سفر کرد و آلبوم‌ جدیدش‌ را به‌ نام‌ "En attendant Cousteau" منتشر ساخت‌. در سال‌ ۱۹۹۳، یونسکو او را به‌ عنوان‌ سفیرخیرخواهی‌ خود برگزید و او با اجرای‌ کنسرتهای‌ میلیونی‌، توانست‌ نقش‌ تازه‌اش‌ را به‌ شایستگی‌ ایفا کند. در سال‌ ۱۹۹۴ مهم‌ترین‌ مدال‌ افتخار فرانسه‌ را از رئیس‌ جمهور آنجا دریافت‌ کرد. در همین‌ سال‌ به‌ خواهش‌ یونسکو و به‌ مناسبت‌ «سال‌ بردباری‌» مجموعه‌ای‌ از کنسرتهایش‌ را اجرا کرد و در آنها تمدنهای‌ موسیقایی‌ همه‌ دنیا را زیر طاق‌ برج‌ ایفل‌ به‌ نمایش‌ گذاشت‌. در این‌ کنسرتها، خواننده‌ معروف‌ الجزایری‌، خالد، قطعات‌ بی‌نظیری‌ از موسیقی‌ افریقا و همچنین‌ موسیقی‌ عرب‌ را همراه‌ با او اجرا کرد.
در سال‌ ۱۹۹۸، ژان‌، شاهکار جدیدش‌ را با عنوان‌ Odyssey Through O " ۲ " منتشر کرد. کنسرتهای‌ ژار در نقاط‌ مختلف‌ جهان‌ از نوآوریهای‌ شگفت‌انگیزی‌ برخوردار بوده‌ و پیوسته‌ جمعیتهای‌ میلیونی‌ را به‌ سوی‌ خود کشیده‌اند. چنین‌ امری‌ در تاریخ‌ موسیقی‌ نظیر ندارد.

مطلب از aftab.ir

سایت رسمی www.jeanmicheljarre.com

و در آخر شمارا به شنیدن چند تا از شاهکار های این موسیقدان بزرگ دعوت می کنم.

 

 

عنوان    Der Flug
موسیقیدان    Jean Michel Jarre
آلبوم    Age Of Silence
سبک    Electronic
سال    1999
شماره آهنگ    2
کیفیت    128kbps
حجم    4.14MB

 

لینک دانلود مستقیم

Jean Michel Jarre – Der Flug

 

عنوان    Oxygene 4
موسیقیدان    Jean Michel Jarre
آلبوم    Oxygene
سبک    Electronic
سال    1977
شماره آهنگ    4
کیفیت    128kbps
حجم    3.72MB

 

لینک دانلود مستقیم

Jean Michel Jarre – Oxygene 4

 

 

عنوان    Oxygene 8
موسیقیدان    Jean Michel Jarre
آلبوم    Single
سبک    Electronic
سال    
شماره آهنگ    
کیفیت    128kbps
حجم    3.39MB

 

لینک دانلود مستقیم

Jean Michel Jarre – Oxygene 8 DJ Dado Remix

 

 

عنوان    Miami Vice
موسیقیدان    Jean Michel Jarre & Vangelis
آلبوم    Single
سبک    Electronic
سال    
شماره آهنگ    
کیفیت    128kbps
حجم    3.74MB

 

لینک دانلود مستقیم

Jean Michel Jarre & Vangelis – Miami Vice

 

 

عنوان    Oxygene 8 Sunday Club Mix
موسیقیدان    Jean Michel Jarre
آلبوم    Odyssey – Through To Oxygene
سبک    Electronic
سال    1998
شماره آهنگ    9
کیفیت    128kbps
حجم    6.90MB

 

لینک دانلود مستقیم

Jean Michel Jarre – Oxygene Part 8 Sunday Club Mix

 

alt
بی نام
  • 00:00
  • 00:00