اورتور «آرایشگر شهر سویل» شاهکاری از روسینی

Il Barbiere di Siviglia – Overture

Rossini - Famous Overtures (2002)

از اپراهای مشهور دنیا که هر نوآموز مکتب موسیقی و هر دوستدارهنر اپرا به خوبی آن را می شناسد اپرای آرایشگر سویل است .

داستان پدید آمدن این اپرا که خود از مباحث جالب و پر ماجرای تاریخ موسیقی است که به شرح زیر می باشد:

مدیر تماشاخانه (تئاتر و آرژانتینا) در رم به نام دو سزارمینی که از شخصیتهای متنفذ و سرشناس این فن بود با روسینی قراردادی امضا کرد که آهنگساز مزبور برای فصل کارناوال سال ۱۸۱۶ دو اپرای جالب تهیه کند. روسینی نخستین اپرای خود را در ۲۶ دسامبر ۱۸۱۵ به پایان رساند و تحویل داد و برای موضوع اپرای دوم خود نمایشنامه آرایشگر سویل یکی از سه نمایش نامه کمدی اثر بومارشه (۱۷۹۹ – ۱۷۳۲ ) درام نویس مشهور فرانسوی را انتخاب کرد .

آثار بومارشه بخصوص سه نمایشنامه کمدی او که در قرن هیجدهم شهرت فراوان داشت و قهرمان هرسه ، آرایشگری از مردم (سویل – اسپانیا) به نام فیگارو بود برای مردم ایتالیا آشنا بود .

قبل از آن تاریخ موتزارت آهنگساز شهیر اتریش ، یکی از این سه نمایشنامه یعنی عروسی فیگارو را به صورت اپرا در آورده بود . علاوه بر او جیووانی پای زیلو آهنگساز دیگر ایتالیایی، معاصر و دوست روسینی ، اپرایی بر مبنای آرایشگر سویل ساخته بود . روسینی با کسب موافقت از پای زیلو بار دیگر روی این نمایشنامه شروع به کار کرد و از استربینی تقاضا کرد که اشعار جدیدی برای این اپرا بسراید . روسینی در عرض سیزده روز با زحمت و کوشش مداوم شبانه روزی ، اپرا را به پایان رساند و تحویل داد. برای این که مردم ایتالیا بر او خرده نگیرند که چرا اپرایی را که قبلا آهنگساز محبوب دیگر ساخته مجدداً برای ساخت انتخاب کرده نامش را احتیاط بیهوده گذاشت . اما در شب اول نمایش وقتی پرده اول شروع شد و تماشاگران به موضوع اپرا پی بردند ، چنان جنجالی به راه انداختند که صدای خوانندگان یا آهنگ موسیقی به هیچ وجه به گوش نمی رسید .

چندبار روسینی که در این موقع پشت پیانو نشسته بود خواست از جای برخیزد و تماشاخانه را ترک کند اما به تشویق دوک که در این هنگام پشت پرده ایستاده بود به کار خود ادامه داد . در اواخر پرده  اول و آغاز پرده دوم بود که رفته رفته ببینندگان تحت تاثیر نوای موسقی روسینی سکوت اختیار کردند و به اختلاف فاحش دو اپرا پی بردند .

از شب دوم نمایش این اپرا چنان شور و هیجانی در تماشاچیان و شنوندگان افکند که اکنون نیز بعد از گذشت سالها ، هنر دوستان و موسیقی شناسان جهان از آهنگ دلنواز آن لذت می برند و از ذوق پدید آورنده آن به عظمت و نیکی یاد می کنند .

بر گرفته شده از وبلاگ خاک ستاره

 

آهنگسازGioachino Rossini
آلبومFamous Overtures
ژانرClassical
سال تولید2002
آهنگ انتخابی1
کدک های صوتیMP3
کیفیت آلبوم192kbps
حجم69MB

 

 

 

 

 

 

 

لینک دانلود مستقیم

کیفیت : ۱۲۸kbps / حجم : 6.55 MB

Gioachino Rossini – Il Barbiere di Siviglia – Overture

 

Tracklist:

01. Il Barbiere di Silvia (7.08)
02. L'Italiana in Algeri (8.05)
03. La Cambiale di matrimonio (5.27)
04. La Scala di sera (5.58)
05. Tancredi (5.48)
06. Il Signor Bruschino (4.59)
07. Il Turco in Italia (8.29)
08. L'inganno felice (5.54)

 

لینک دانلود مستقیم کل آلبوم

کیفیت : 192kbps / حجم : 69 MB

Rossini – Famous Overtures 2002

 

نکته :

در صورت مواجه شدن با لینک های معیوب و از کار افتاده و … لطفا موضوع را به ایمیل زیر اطلاع دهید :

Report@vmusic.ir

لحظات خوبی داشته باشید.

 

محصولات مرتبط : مجموعه بی نظیر موسیقی کلاسیک

مجموعه بی نظیر موسیقی کلاسیک

alt
بی نام
  • 00:00
  • 00:00